Belize'de Yapılacaklar: Macera Etkinlikleri

0

Belize edilemez – bu ülkenin etiket hattıdır ve inanılmaz derecede iyi bir cinas olmasının yanı sıra, aslında yolculuk boyunca sürekli olarak mırıldanırken bulacağınız bir şeydir. Adaların kristal berraklığında suları, lezzetli barbekü mutfağı, çok çeşitli doğa ve vahşi yaşam ve “Yavaş Git!” yerlilerin tutumu. Gerçekten Un-Belize-güçlü bir yerdir! Bunu söylemek zorundaydık! Ama dürüst olmak gerekirse, Belize macera aktiviteleri şnorkel ve tüplü dalıştan antik kalıntıları keşfetmeye kadar uzanır.

Çok fazla teklif veren bir ülke ile Belize'de ne yapacağınıza karar vermeyi zorlaştırabilir. Ama korkmayın, en iyi turları, mutlaka görülmesi gereken yerleri ve birkaç gizli mücevherleri bir araya getirdim.fotoğraf kredisi: www.global-shenanigans.com

Belize'de Şnorkelle Dalış

Belize, dünyanın en büyük ikinci bariyer resifine sahiptir ve sadece Avustralya'daki Büyük Bariyer Resifi tarafından zirveye yerleşmiştir. Belize Bariyer Resifi, kuzeyde sadece 300 metre deniz kenarında olan 190 mil uzunluğundadır. Bu, önemli bir şnorkel noktasında olana kadar bir teknede sadece birkaç dakika oturmanız gerektiği anlamına gelir. Belize Barrier Reef içinde şnorkel için en iyi yerler:

Hol Chan

Bu birinci sınıf şnorkelle yüzmeyi deneyimlemek için en iyi yer, Ambergris Caye'deki San Pedro veya Caye Caulker'den ulaşılabilen Hol Chan Deniz Koruma Alanı'dır. Rezerv mercan, deniz otu ve mangrovlardan oluşmaktadır. "Hol Chan" kelimeleri, teknelerin sığması için resifteki küçük açıklık nedeniyle Maya'daki "Küçük Kanal" anlamına gelir.

Bu alanda deniz kaplumbağaları, kartal ve sokma ışınları, hemşire köpekbalıkları, barracuda ve daha birçok hayvan görme şansı vardır.

Bu bir deniz rezervi olduğu için, tekne kaptanınız izin toplamak için yüzen ranger istasyonundan geçecek. Bu şnorkel sırasında da size yol gösterilecektir. Bu, birisinin grubunuza önderlik ettiği ve göreceğiniz herhangi bir vahşi yaşamı belirtmek için hazır olacağı anlamına gelir. Hol Chan dalış gerçekten harika bir deneyim oldu ve bize aksi takdirde kendimizi keşfetti olmaz ekstra bilgi bulmak için izin verdi.

Çok özel bir tekne işe ekstra maliyet dışarı çatal tavsiye ediyoruz. Bu, grup turlarından daha erken ayrılmanızı sağlar. Biz sitede gelen ilk tekne vardı ve biz sonraki site için sudan elde edildiğinde, en az 15 diğer tekneler vardı.

Caye Caulker şirketinde The Split

Belize'de şnorkel turu yapmak için harika bir yer, adalardan herhangi birinde plajın hemen dışında! Vahşi hayatı görmek için çok uzağa gitmenize gerek yok. Aslında, ışınları sadece rıhtım boyunca yürümekten birkaç kez gördük. Ancak, en sevdiğim ücretsiz Belize şnorkel spot Caye Caulker ünlü Split olması gerekir. Ada, 1961'deki meşhur Hattie kasırgası sırasında ortadan ikiye bölündü. Bölünme alanı artık bar ve restoranlara ev sahipliği yapıyor ve her iki tarafta birkaç farklı yüzme noktası var. Derin kanal çok sayıda balık çeker ve geri dönüşünüzü mükemmelleştirmek gibi su ile ilgili diğer bazı antikalar için uzun bir dalış platformu bile vardır.

Balina Köpekbalıkları

Belize, diğer yerlere kıyasla oldukça kısa bir balina köpekbalığı sezonuna sahiptir, ancak şehirde olursanız her zaman denemeye değer! En iyi şanslar, bir ay önce veya daha sonra bazı karşılaşmalar ile Nisan ve Mayıs aylarındadır. Balina köpekbalıkları, serbest bırakılan balık yumurtalarını beslemek için dolunay boyunca ortaya çıkar. Onları görmek için resif Gladden Spit olarak adlandırılır ve Placencia'nın 30 mil doğusundadır ve balina köpekbalıkları gelmese bile, bu hala Belize'de dalış için inanılmaz bir yer.

Manatees

Belize'nin Orta Amerika'daki diğer tüm ülkelerden daha fazla manatı var! Belize City, Placencia ve diğer deniz rezervlerinin sığ sularında görülebilirler. Bunun için en iyi yerlerden biri, Caye Caulker'den ulaşılabilen Swallow Caye Doğal Hayatı Koruma Alanı'dır. Yerel bir rehber bana, korunan bir tür olması nedeniyle, manatlarla yüzmeye artık izin verilmediğini söyledi. Ancak hala manatee izlemek için birçok seçenek var ve şnorkel turlarınızdan biri sırasında her zaman size bir manatee dolaşma şansı var. Ne de olsa vahşi!

Belize'de Şnorkelle Dalış
fotoğraf kredisi: www.global-shenanigans.com

Belize Macera Etkinlikleri

Actun Tunichil Mukanl (ATM) Belize'de Mağara Macerası

National Geographic Society tarafından dünyadaki bir numaralı kutsal mağara olarak ilan edilmiştir. Arkeologlar ve jeologlar tarafından ziyaret edilen çok sayıda belgeselin özelliği. Hayatınızda sadece bir mağara turu yapacak olsaydınız, bu olsun. Bu eller Belize en iyi macera faaliyetlerinden biri aşağı.

Bu mağara akış taşının en muhteşem oluşumlarına ev sahipliği yapar, tüm mağaralar mineral birikintilerinden zeminden tavana parlar. Mağara aynı zamanda eski Maya halkının eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Mağara ilk olarak MS 300-600 yıllarına girmiş, MS 700-900 yıllarına kadar derine inmemişler ve mağarayı törenler için kullanmaya başlamışlardı.

Mağaraların yeraltı dünyasıyla bağlantısı olduğu düşünülüyordu. Tanrılara daha yakın ve bu nedenle çok kutsal bir yer. Korkunç bir kuraklıktan sonra Maya halkının yardım için umutsuz olduğu düşünülmektedir. Daha kuzeydeki diğer yerli grupların bazı uygulamalarını benimsemeye ve insan kurbanını, ürünlerine yardım etmek için Tanrılara bir teklif olarak kullanmaya karar verdiler. Kalıntıları hala içinde bulunabilir.

ATM Turuna Neler Getirmeli

Belirtildiği gibi, bu ıslak bir mağaradır. Bu sadece yüzmek için kıyafetler, bazı iyi spor ayakkabılar ve daha sonra kıyafet değiştirmek anlamına gelir. Ne yazık ki, birkaç yıl önce bir turist kameralarının kaymasına ve mağara içindeki bir kafatasının kalıntılarına zarar vermesine izin verdi. Bu nedenle mağarada kesinlikle GoPros da dahil olmak üzere hiçbir kameraya izin verilmez. Bunu, dikkatiniz dağılmadan mağaranın deneyimine kaptırmak için bir fırsat olarak kabul edin.

Mağarada günde izin verilen kişi sayısında bir sınırlama vardır. Bu, doldurulmasını engellemez, bu nedenle turunuzun mümkün olduğunca erken ayrılması için ne gerekiyorsa yapın. Mağaradaki ilk gruplardan biriydik ve dışarı çıkarken kaç kişinin geldiğini gördükten sonra çok farklı bir deneyim olurdu. İşte bizim Belize ATM Mağarası'nın tam incelemesis.

Sitenin kırılganlığı nedeniyle ATM mağaralarını kendi başınıza ziyaret edemezsiniz. ATM mağara turunuzu rezerve etmek için buraya tıklayın.

ATM Mağara Turu Belize
fotoğraf kredisi: www.unbelizabletravel.com

Belize Maya Kalıntıları

Belize çevresinde, en etkileyici olanı yukarıda bahsedilen ATM mağarasında ve Xunantunich kalıntıları ile bir dizi Maya harabesi vardır. Xunantunich, Belize'nin batısında, Guatemala'dan sadece bir taş atımı uzaklıkta yer almaktadır. Mopan Nehri üzerindeki bir sırtın üstünde yer alır. Maya halkının neden bu şehri terk ettiğinden emin değil, ama şimdiye kadar yapılmış en büyük şehirlerden biri. Bu antik siteyi ziyaret etmek Belize'de yapılacak en eşsiz şeylerden biridir.

Ana özellik, hala Belize'deki ikinci en büyük insan yapımı yapı olan 'El Castillo' – Kale olarak biliniyor. Sınırın hemen karşısında bulunan Tikal ile Xunantunich turunu Guatemala'ya bağlamak mümkündür. Bu UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde ve bir zamanlar antik Maya'nın en güçlü krallıklarından birinin başkenti olduğuna inanılıyor. Bunlar en görsel olarak etkileyici olsa da, çoğu Belize topluluğunun çevresinde daha küçük Maya siteleri var.

Rezervasyon yapmak için tıklayın Xunantunich ve Boru Turu.

Belize Bölgesindeki Maya Harabeleri
fotoğraf kredisi: www.cavesbranch.com

Büyük Mavi Delik Turu

Büyük Mavi Delik, 318 metre çapında ve 124 metre derinliğinde bir deniz lavabo deliğidir. Deniz Feneri Resifinin merkezine yakın bir konumdadır ve kesinlikle bu dünyanın dışındadır. Büyük Mavi Delik, Belize Bariyer Resifi'nin bir parçasıdır ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. “Dünyanın En Harika On Yeri” nin Keşif Kanalları listesinde birinci sırada yer alıyor ve dalgıçlar arasında popüler bir yer. Belize'de yapılacak tüm şeylerden Büyük Mavi Delik bir zorunluluktur!

Kendinizi bu gösteriye götürmek için birçok sebep var! Gerçekten görülmesi gereken bir manzara ve daha önce hiç böyle bir şey görmedim. En iyi erişim Caye Caulker veya San Pedro'dan en yakın olanıdır. Tüplü turlar tüm gün boyunca, oraya oldukça uzun tekne yolculuğu nedeniyle. Ancak dikitler gibi mağara özelliklerine sahip derin bir okyanus düdüğü ile ödüllendirileceksiniz. Bu eşsiz deneyim nedeniyle bir yenilik dalış. Sular kristal berraklığında olabilir ve köpekbalıkları gibi deniz yaban hayatı vardır. Bununla birlikte, Mavi Deliği tamamen görmek için yukarıdan görmeniz gerekir.

Büyük mavi delik yukarıdan görmek nasıl

Gökyüzünden Büyük Mavi Delik'i görmek için Tropic Air ile doğal bir uçuş yaptık. Belize City, Caye Caulker, San Pedro ve Placencia'dan ayrılıyorlar, yani kaldığınız her yerden erişilebilir. Uçaklar, herkesin bir pencere koltuğu almasına izin veren küçük su birikintisi jumper'larıdır. Uçuş bitti nefes kesici. Su o kadar açık ki, manatları, yunusları ve diğer deniz yaşamlarını görme şansınız var. Bir kez Mavi Delik'e ulaştığımızda, pilot uçağın her iki tarafına da hepsini almak için bolca fırsat vermek için etrafı dolaştı. Fotoğraflar gerçekten kendileri için konuşuyor ve bu deneyim benim için bir gezi oldu.

Deliğin ölçeği sadece çevredeki sularda ne kadar küçük teknelerin olduğunu gördüğünüzde belirgindir, bu yüzden onu gökten görmek gerçekten en iyi yoldur.

büyük mavi delik tur Belize
fotoğraf kredisi: www.global-shenanigans.com

Belize'de Yaban Hayatı ve Görülecek En İyi Yerler

Deniz yaşamından daha önce bahsetmiştim: deniz hayvanları, köpekbalıkları, ışınlar ve deniz kaplumbağaları… Doğa karada eşit derecede bol!

Tukanlar

Salma gagalı tukan Belize'nin ulusal kuşu. İmajı tüm ülkede görülebilir. Çoğunlukla meyvelerle beslenirler ve Belizean ormanlarında bulunabilirler.

Kırmızı macera

Papağan ailesindeki en etkileyici ve muhteşem kuşlardan biri. Belize'deki Scarlet Amerika Papağanı'nı görmek için en iyi yer, sık sık Placencia'ya giden Red Bank'dır.

Harpy kartal

Amerika'daki en güçlü kartallardan biri olan harpy kartalın maymunlar ve tembellikler gibi büyük avlarla beslendiği bilinmektedir. Kartal, orman parçalanması, yuva yıkımı ve diğer şeyler nedeniyle Belize'den neredeyse tükenmiş durumda. Ancak Belize Harpy Kartal Restorasyon Projesi ve Belize Hayvanat Bahçesi, popülasyonları iyileştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

coatimundi

Coati, rakun ailesinin bir üyesidir ve ellerine geçtikleri her şeyi besleyecekleri anlamında benzer şekilde davranırlar. Uzun burunları onları rakunlardan görsel olarak farklı kılar.

Tellalı maymunlar

Uluyan maymunlar Belize ormanının dinozoru gibidir. Eğlenceli gerçek: Jurassic Park'taki T-Rex için kullanılan ses, uluyan maymunlardan geliyor. Bu, onların ulumalarının ne kadar korkutucu olduğuna dair bir fikir verir. Ve dehşet verici. Uluyan, diğer maymun gruplarını topraklarından uzak durmaları için uyarmak için kullanılır. Her akşam, tıpkı alacakaranlığın geldiği gibi, orman kan donduran kükreme ile elektriklenir. Biz Belize Nehri boyunca birkaç gece kaldı ve onları Belmopan yakınındaki otelimizden değil, her gün bulmak mümkün. Uluyan maymunlar Belize'de görülmesi gereken en havalı şeylerden biridir.

Yeşil Iguana Koruma Projesi

San Ignacio Resort Otel yeşil iguana korumasında öncülük ediyor. Otelin mülkünün temelinde, iguanaların vahşi doğada serbest bırakılmadan önce güç ve boyutta büyümeleri için bir alan olarak kullanılan bir muhafaza vardır. Bu son derece etkileşimli bir etkinliktir ve rehberimiz son derece bilgili ve bu bilgileri bize iletmekte harikaydı.

Belize'de Vahşi Yaşamı Görmek İçin En İyi Yer

Vahşi yaşamı deneyimlemek için en iyi yer, Belize'nin batı kesiminde bulunan birçok orman inziva ve eko otellerinden biri olacaktır. Belmopan ve San Ignacio bölgelerinin çevresinde tatil köyleri nehirlere yayılmıştır. Su açıkça yaban hayatı çekiyor ve bu yerlerin çoğundan bir dizi hayvan ve kuş göreceksiniz. Bu konaklama yerlerinden doğanın daha da derinlerine inmek için rehberli orman yürüyüşleri ve kano turları için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Tavsiye edilen tatil köyleri için aşağıya bakın.

Belize vahşi yaşam görmek için en iyi yer
fotoğraf kredisi: www.global-shenanigans.com

Belize'de Nerede Kalınır?

Caye Caulker Seyahat

Bütçe: Chapito’nun Daireleri – Tek yatak odalı bir daire için sadece 35 $, bu Caye Caulker harika bir bütçe konaklama seçeneği. Bu daireler sade ve rustiktir, ancak mutfak ve banyo da dahil olmak üzere ihtiyacınız olan tüm olanaklara sahiptir.

Savurganlık: Sahil VillalarıBu iki yatak odalı villalar aslında Caye Caulker'da yaşıyormuş gibi hissettirecek. Muhteşem deniz manzarasına açılan balkonlarla, tüm gün okyanus esintisinde güneşlenmek istersiniz. Her villada TV'li oturma odası alanı ve eksiksiz bir mutfak vardır. Kendinizi bir dalış için yeterince uzun okyanustan gözyaşı eğer onlar da bir açık havuzu paylaşın!

Diğer oteller ve villalar Caye Caulker

San Pedro Seyahat

Bütçe: La Casa de Paz – 10 Kişilik bir yurtta kalma kısa, bu San Pedro daha bütçe dostu konaklama biridir. Zarif ve temiz odalar, otel bünyesinde bir restoran, bar ve teras bulunmaktadır.

Savurganlık: Mahogany Bay Tatil Merkezi ve Beach Club – Bir oda için 160 $ ​​+ 'dan Orta Amerika standartlarına göre pahalı görünebilir, ancak ABD veya Avustralya'ya kıyasla çalmaktır. Bu lüks tesiste güzel odalar, muhteşem bir havuz ve su altı hamakları vardır. Daha ne isteyebilirsiniz ki?

Diğer oteller ve tatil köyleri San Pedro

Belmopan Seyahat

Bütçe: Rock Farm Pansiyonları – Bu rustik konukevi, Roaring Nehri üzerinde yer almaktadır ve Belmopan'da favori bir gezgindir. Personel son derece canayakın ve sahipleri sizinle paylaşmaktan mutluluk duydukları bir kuş kurtarma programı çalıştırın.

Savurganlık: Sleeping Giant Rainforest Lodge: Gezgin Yorumları – Blue Hole Ulusal Parkı'nda yer alan bu sevimli orman evi, Belize’nin çarpıcı ormanının panoramik manzarasına sahiptir. Odalar muhteşem açık hava spa küvetleri ve hayvan lekeleri için mükemmel balkonlar ile doğal lüks tarzında tasarlanmıştır.

Diğer oteller ve orman evleri Belmopan

San Ignacio Seyahat

Bütçe: Rainforest Haven Inn: Gezgin Yorumları – Bu basit han San Ignacio'nun kalbinde yer almaktadır. Diğer lüks zâviye tüm fırfırlar olmayabilir, ama temiz odalar ve özel banyo bulunmaktadır. Personel ayrıca mideleriyle Belize hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için yemek pişirme kursları sunuyor!

Savurganlık: Hidden Valley Inn ve Koruma Alanı – Bence burada kalmak için tek dezavantajı sürekli gizli Valley Ranch giyinme hakkında düşünmek olacağını düşünüyorum … Yum! Tüm şakalar bir yana, bu San Ignacio ziyaret ederken kalmak için güzel bir yerdir. Hidden Valley, Mountain Pine Ridge Reserve'de yer alan bir eko-lodge. Yüzme havuzu, spa küveti, yoga okulu, restoran, salon ve bar bulunmaktadır.

Bu şehirdeki diğer oteller ve San Ignacio

Belize'de Nasıl Seyahat Edilir

Belize Overland'a Giriş

Belize, Meksika ve Guatemala ile sınırı paylaşıyor. Her ikisinden de Belize şehrine giden bir ana yol var. Gezimizin güvendiği bir otobüs yolculuğu iyi gitmedi. Belize'de bir otobüse binmek otobüs tarifeleri bulmak zor olabilir ve Meksika sınır kapısını uzun süre beklemektedir. Başkalarının daha başarılı olması mümkündür; bu sadece benim deneyimim. Bu, Meksika ve Belize'den farklı operatörleri birbirine bağlamaya ihtiyaç duyabilir. Tüm ülkelerde olduğu gibi, sizin için ne ödeme yaparsınız.

Bir taksi tüm güçlükleri kaldırabilir. Sürücüler sizi büyük şehirler arasında götürmeye istekli, genellikle otelden transfer rezervasyonu yapmaktan daha ucuza çalışıyorlar.

Belize Tekne ve Feribot ile

Chetumal'dan Belize'ye giren Meksika, en iyi doğrudan San Pedro veya Caye Caulker'e giden feribotla yapılır. Belize bir feribot almak aslında eğlenceli çünkü görüşlerini çarpıcı ve düz Karayip Denizi binmek oldukça pürüzsüz. Caye Caulker'a gitmek hala San Pedro'dan ayrılmanızı ve gümrükten geçmenizi gerektiriyor, bu yüzden programınıza göre.

Belize feribot sistemi tüm adaları birbirine bağlar ve Belize City'deki anakaraya gider. Ülkeye girdikten sonra, bu her gün birden fazla kalkış ile oldukça ucuzdur.

Belize'ye Uçmak (Ve Belize Etrafında)

Aç, en görkemli ve sorunsuz ulaşım şekli. Tropic Air Belize tüm ana destinasyonlar arasında birçok uçuş sunmaktadır. Bu, transfer gününüzü bir maceraya dönüştürmenizi sağlar. Uçağın küçük çalı uçakları olması, uzak yerlerdeki en küçük havaalanlarına girebilecekleri anlamına gelir. Uçuşların kendisi gerçekten nefes alıyor. Orman ve deniz üzerinde uçacaksınız, bu sırada vahşi yaşamı tespit etme fırsatı bulacaksınız.

Tropic Air ayrıca Meksika, Guatemala ve Honduras'a uluslararası uçuşlara sahiptir.

Belize'de Otostop

Otostop, Belize'de süper yaygın bir ulaşım şeklidir. Birçok yerli otostop yapmak için otostop kullanıyor. Büyük olasılıkla gezintiyi bekleyen insanlardan oluşan küçük gruplar göreceksiniz. Gaz için ödeme yapmanıza yardımcı olabilirsiniz, ancak genellikle gerekli değildir. Belize çevresinde otostop deneyimlerimiz: Belize'de Otostop için ipuçları

Belize'de ulaşım
fotoğraf kredisi: www.global-shenanigans.com

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.