Lofoten Adaları'nı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey

0

Şubat 2020'de güncellendi

Norveç'in en güzel manzaralarından bazılarını görmek isterseniz, Lofoten'e yaptığınız bir gezi ile yanlış gidemezdiniz.

Aslında belki de yapabilirsin. İşte oraya seyahat planlarken Lofoten Adaları hakkında bilmeniz gereken birkaç şey:

Norveç'teki Lofoten Adaları büyülü, ancak Lofoten'e seyahat planlamak hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var

Hava deli olacak

İyi haber şu ki, hava kötü görünüyorsa muhtemelen sadece 10 dakika bekleyebilir ve değişecektir.

Ve kötü haber şu ki, keyif aldığınız güzel güneşli hava muhtemelen uzun sürmeyecek. Sonra tekrar, Lofoten’in hava durumu kötü bir şekilde tahmin edilemez, bu yüzden sizi tutarlı bir güneş ışığıyla şaşırtacaktır!

Hava tahminlerinin ne olduğuna bakılmaksızın, biraz yağmur dişli ve güneş çıkarsa çıkarabileceğiniz ılık katmanlar. Ve çok fazla yürüyüş veya yürüyüş yapmayı planlıyorsanız, kesinlikle biraz gerçekten iyi su geçirmez pantolon seninle. Genellikle tavsiye ederim Freidin bu tür donanımlar için.

İçin tam rehberimi de bulabilirsiniz burada kışın Norveç için ne paketi ve Norveç'te yaz için ne paketi.

yürüyüş lofoten norveç kış

Mart karda lofoten

Turizm yakın zamanda Lofoten Adaları'nda patladı

Sadece birkaç yıl önce, Lofoten hakkında söyleyeceğim insanların çoğu adaları hiç duymamıştı, şimdi – büyük ölçüde Instagram sayesinde! – çok insanların radarındalar. Ancak Lofoten'in büyük itibarı, büyük bir turizm merkezi olarak kurulduğu anlamına gelmez (en azından henüz değil).

Bu, özellikle yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, tüm adaların katı olarak rezerve edilmemesi nadir olmadığından, konaklama yerinizi önceden rezerve etmeniz gerektiği anlamına gelir. Burayı oku yılın hangi zamanında Lofoten'i ziyaret edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için.

Konaklama için, Lofoten'de kaldığım en iyi üç yer Svinøya Rorbuer (benim en iyi seçim, artı onların restoran Børsen amazing!), Eliassen Rorbuer Reine'de (muhtemelen Lofoten'deki en ünlü yer) ve Lofoten Links Orman Evleri (dayak yolu ve Kuzey ışıkları görmek için en iyi!).

Ayrıca çok sayıda Airbnb'de Lofoten seçenekleri, sevmek merkezi konumdaki bu daire, bu rahat kabinveya bu evde bir oda okyanusa sadece 50 metre. Ve Airbnb'yi ilk kez kullanıyorsanız, buraya kaydolmak.

Büyük turist akını da bir fotoğraf çekimi setinde yaşamak için kaydolmamış olabilecek yerliler için biraz sürpriz oldu. Tripodunuzu kurmak, çadırınızı kurmak veya arabanızı park etmek için bir yer ararken akılda tutulması gereken bir şey.

Çadırlardan bahsetmişken, Lofoten gerçekten kamp için ideal bir yer değil. Evet, Norveç'te ücretsiz olarak vahşi kamp yapabilirsiniz, ancak bu, çok sayıda turistin bulunduğu küçük adalarda değil, doğanın uzak bölgelerinde en iyisidir. Adalar çok sayıda kamp yapamaz, bu yüzden konaklamada kalmak ya da en azından çadırınızı vahşi kamp yerine bir kamp alanında fırlatmak çok daha iyidir.

Gerçekten söylemeye çalıştığım şey, biraz düşünün, biliyor musunuz? Çünkü konuştuğum birçok insana göre pek çok turist konuşmuyor.

Dayak yolundan çıkmayı tercih ederseniz, Lofoten'i atlamanızı ya Vesterålen'e kuzeye ya da Helgeland sahiline güneye gitmenizi tavsiye ederim. Hakkında daha fazla yazdım burada Vesterålen ziyaret ve sen benim Helgeland seyahat rehberleri burada.

Şahsen Helgeland kıyılarını seviyorum ve buradaki adalar Lofoten'in eskisi gibi. Aynı pitoresk balıkçı kabinlerini ve daha az turistle birlikte okyanustan yükselen dramatik dağ zirvelerini bulacaksınız. Helgeland sahilindeki insanlar da son derece cana yakın ve birçok Lofoten yerlisi olduğu gibi ziyaretçiler tarafından neyse ki rahatsız değil.

Ayrıca düşünebilirsiniz Senja ziyaretigüzel yürüyüşlere ve dramatik manzaraya sahip, ancak hızla çok turistik hale geliyor. Veya daha sessiz bir kaçış için, Dyrøy hala sessiz bir kaçış gibi hissediyor Senja yakınındaki hoş bir adadır.

lofoten norveç kış kar

Ocak ayında lofoten norveç

Bir arabanız varsa Lofoten'i keşfetmek çok daha kolay olacak

Bu doğru, yolculuk! Norveç'te kiralık arabaları nerede arayacağınızı merak ediyorsanız, Ben her zaman Sixt en iyi fiyatları bulmak.

Bir araba kiralamak ve konaklama ayarlamak da dahil olmak üzere, bir Lofoten yolculuğu planlamak için eksiksiz rehberimi okuyabilirsiniz..

Lofoten'de toplu taşıma çok sınırlıdır, bazı otobüsler günde sadece birkaç kez çalışır. Aslında, Lofoten'de toplu taşıma kullanmayı planladıklarını ancak saatlerce kendilerini küçük köylerde sıkışıp kalmış olduklarını söyleyen birkaç otostopçu aldım, bunun yerine sürmek için uğraşmak zorunda kaldı.

Burada otostop çekmek istiyorsanız, özellikle yaz aylarında burada çok sayıda otostopçunun olduğunu unutmayın, bu yüzden sürmek için çok fazla rekabetiniz olabilir.

Lofoten yolculuk

Lofoten açık hava maceraları için mükemmeldir

Kaç kişinin bana Norveç'in yaşlı emekli insanların fiyort yolculukları için sadece bir hedef olup olmadığını sorduğunu söyleyemem.

Um, Lofoten değil.

Evet, bazı büyük yolculuklar Lofoten'den geçerken, çoğunlukla oraya giden genç maceracılar.

Lofoten bir mekke Doğa yürüyüşü, Tırmanmak, Balık tutma, Kano sporu, kayak yapma, Arktik sörf (yaz ve kış aylarında) ve bisiklet. Orada turizm sahnesi çok genç bir vibe, çok sayıda bütçe konaklama ve hatta lüks konaklama macera arayanlara doğru pazarlar.

Ve evetken, Lofoten daha turistik hale geliyor, Norveç'te açık hava turları ve aktiviteleri için en fazla seçenek bulabileceğiniz alanlardan biri olduğu için bu aslında iyi bir şey. Birçok konaklama, turların düzenlenmesine yardımcı olur veya bazı Lofoten turlarına ve etkinliklerine göz atın ve ayrıca burada sunulan bazı Lofoten macera turları.

Yine, bunu yeterince vurgulayamıyorum: Lofoten mükemmel yer eğlenceli aktiviteler ve turlar yapmak için buradayken sizden çok faydalanmanızı tavsiye ederim!

Muhtemelen Lofoten'de yaptığım en sevdiğim aktivite Trollfjorden'e giden bir deniz kartalı RIB safarisi. Görüş şaşırtıcı ve çok kartal gördüm. Yapabilirsin buradaki safari deneyimim hakkında daha fazla bilgi edinin.

Oh ve ayrıca Lofoten'deki kuzey ışıklarının altında ata binebilirsiniz! Ya da yaz aylarında ziyaret ediyorsanız gece yarısı güneşi. Kuzey Işıklarını görmek için Lofoten'deki en iyi yer olarak kabul edilen Hov'da at binmeye gittim (evet, onları gördüm!). Yapabilirsin burada zaman at binmek Lofoten hakkında daha fazla bilgi.

yürüyüş reinebringen lofoten norveç

kışın lofoten norveç mart kar

Kışın Lofoten'de yürüyüş tehlikeli olabilir

Tamam evet, sadece Lofoten'in maceracılar için harika olduğunu söyledim ama aynı zamanda çok maceracı. Kışın kar ayakkabıları, kayaklar ve hatta normal yürüyüş botları ile tamamen yürüyüş yapabilirsiniz, ancak hava koşullarına daha fazla dikkat etmelisiniz.

Ani bir kar fırtınası başlarsa, diğerlerinden daha güvenli bazı yollar olduğundan, yerel halkla kış yürüyüşleri için Lofoten'deki en iyi yerler hakkında konuşun.

Instagram'da ünlü Lofoten zamları bulan ve bunları yapmaya kararlı gelen birçok turist var. Lütfen, bu insanlardan biri olma. Yürüyüş rotalarınızı asla çevrimiçi bulduğunuz fotoğraflardan planlamamalısınız. Her şeyden önce, bu ünlü yürüyüşler genellikle gerçekten kalabalık ve aslında o kadar büyük değil. Ama daha da önemlisi, her zaman, zammı hava durumuna göre seçmelisin. Bunu yapmak için, yerel koşullara mevcut koşullar için neyin güvenli olduğunu sormanız gerekir.

Lofoten'deki asıl amacınız yürüyüş yapmaksa, yaz aylarında (Haziran'dan itibaren) ziyaret etmeye çalışın. Ve eğer yeni başlayan biriyseniz, kesinlikle tavsiye ederim bir rehberle gitmek Ayrıca buradaki yerel kültür hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz!

haziran ayında lofoten

Lofoten bir fotoğrafçının rüyası

Son zamanlarda Instagram feed'iniz Lofoten'in fotoğraflarıyla doluymuş gibi geliyorsa, çünkü. Ve eğer tüm fotoğrafçılar şu anda oradaymış gibi hissediyorlar, çünkü onlar öyle. Instagram'da takip ettiğim kaç kişinin aynı zamanda orada olması biraz çılgıncaydı.

Bunun ne anlama geldiğini biliyorsunuz: Eğer fotoğrafçılığınız varsa, kendinizi Lofoten'e götürün! Hatta burada bir fotoğraf turu rezervasyonu yapın nereye gideceğinizden veya nasıl gideceğinizden emin değilseniz.

Ramberg plaj rambergstranda lofoten norveç kış kar buz mart

hamnøy reine, lofoten norveç kış mart kar

Lofoten'deki kuzey ışıklarını görme şansınız harika değil

Lofoten altında yatıyor Auroral Oval, bu yüzden teorik olarak, kuzey ışıklarını burada görme şansınız gerçekten yüksek olmalı. Körfez Akışı sayesinde Lofoten’in sıcak havası ile birlikte Lofoten'i Kuzey Işıkları'nı görmek için ideal bir yer yapmalıdır.

Tek sorun hava durumu. Kıyıda olduğundan, Lofoten çok yağış alır, bu da Lofoten'deki açık gece gökyüzü şansınızın yüksek olmadığı anlamına gelir. Tabii ki açık gökyüzü olduğunda, Lofoten üzerinde dans eden ışıklar şaşırtıcı olacaktır, ancak kalbiniz aurora'yı görmeye ayarlanmışsa, daha açık gökyüzü gibi bir yere gitmeyi düşünün. İsveç'te Abisko.

Şahsen, kışın dört kez Lofoten'i ziyaret ettim ve kuzey ışıklarını sadece bir kez gördüm. Ama yaptığım zaman inanılmazdı!

Evet olsa da, Lofoten'de inanılmaz bir aurora görmek kesinlikle mümkün, sadece havanın burada daha zor olduğunu unutmayın, bu yüzden kalbinizi buradayken aurora'yı görmeye ayarlamayın. Ayrıca kuzey ışıklarını gördüğünüzde seyahatiniz için heyecan verici bir bonus olacak!

kuzey ışıkları lofoten bağlantılar zâviye norveç

Northern Lights Kılavuzu!

Ayrıca, Kuzey Işıkları'nı görmek için en iyi yerler, Kuzey Işıkları'nı görmek için en iyi zaman, en iyi konaklama seçeneklerim, tur seçeneklerim, Kuzey Işıkları'nı, Kuzey Işıkları'nı nasıl fotoğraflayıp filme çekeceğinizi, seyahatiniz için ne paketleyeceğinizi ve Kuzey'deki yolculuğunuzu denemek için diğer heyecan verici Arktik aktiviteleri takip etmek.

Mümkün olan en iyi Kuzey Işıkları gezisine sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, e-kitabı buradan satın alın.

Bodø'dan Lofoten'e giden feribot kaba olabilir

Feribot yaklaşık dört saat sürüyor ve dönüş yolculuğum pürüzsüzken, yolculuk o kadar azdı. Görünüşe göre Lofoten standartlarına göre o kadar da kötü değildi. Bu deniz tutması tabletlerini mi yoksa kişisel favorimi mi paketleyeceğinizi merak edip etmediğinizi bilmeniz gereken bir şey. Deniz Bantları. Gerçekten iş yapıyorlar.

hava lofoten mart kış norveç

Ayrıca uçabilir veya Lofoten'e arabayla gidebilirsiniz

Endişelenme, sen yapma Sahip olmak feribot almak için. Aslında Lofoten'deki Svolvær'a veya Lofoten'in kuzeyindeki Evenes'e günlük bir sürü uçuş var – güncel fiyatları ve uçuş tarifelerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Ya da sadece Lofoten'e gidebilirsiniz! Adalar kuzeydeki anakaraya bağlanır, bu yüzden feribot kullanmanıza bile gerek yoktur. Hakkında okuyabilirsiniz Narvik Lofoten için sürüş burada.

köprü hamnøy lofoten norveç kış kar

Çok fazla balık koklayacaksın

Hemen hemen tüm kaldığım Lofoten aç, taze balık havada güzel kokusu sayesinde geçirdi. Tabii ki, bazı insanlar üzerinde ters etkisi olabilir.

asılı kurutma balık lofoten norveç

Asla ayrılmak istemeyeceksin

Ve sadece anakaraya geri dönen feribotu hayal edeceğinizi kastetmiyorum.

Lofoten, o kadar güzel olan yerlerden biri, neredeyse adil görünmüyor. İnsanlar aslında canlı Orada? Yapabilir miyim ??

Yapabildin mi?

unstad beach arktik sörf lofoten norveç

lofoten adaları norveç haziran yaz aylarında

lofoten adaları norveç haziran yaz aylarında

Lofoten'e seyahat ettiyseniz ve ekleyeceğiniz bir şey varsa, lütfen ipuçlarınızı yorumlarda paylaşın!

Seyahat fotoğraflarımın daha fazlasını görmek ister misiniz? Beni takip et Instagram'da ♥

Seyahat videolarımdan daha fazlasını görmek ister misiniz? Abone ol burada YouTube'da ♥

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.