Norveç'te Sıkışan Bir Yıl: Norveçliler Hakkında Öğrendiğim 11 Şey

0

Norveç'in dışına seyahat etmemin ya da uçağa adım atmamın üzerinden bir yıl geçti. Elbette, geçen yıl boyunca Norveç sınırları Avrupa'daki bazı yerlere açıktı, ancak kazara başkalarını hasta etme düşüncesi, bir yere eğlenceli bir yolculuğa çıkmak istediğimi hissettim, bu yüzden Norveç'te kaldım.

Yaklaşık altı yıldır Norveç'te yaşıyorum, ancak seyahat blog yazarı olarak çalışmamla, her yıl birkaç ay boyunca sık sık yurtdışına seyahat ediyordum. Yani bu kesinlikle Norveç'te geçirdiğim en uzun zaman dilimiydi.

Yaklaşık bir yıl önce nasıl Norveç'te yaşamak beni bu salgına hazırladı, yani şimdi bir yıl sonra geriye dönüp ne öğrendiğimi ve beni şaşırtan şeyi görmenin uygun olacağını düşündüm. Ve Norveçlilerin benim için birkaç sürprizi olduğu ortaya çıktı.

Norveçliler dram konusunda pek iyi değiller

Demek istediğim, Norveç yavaş televizyonu izlediniz mi? Ateşe yeni bir kütük koymak burada yüksek gerilim olarak kabul edilir.

Bu yüzden yurtdışındaki arkadaşlarım dramatik (ve haklı) erimeler yaşarken, Norveç'teki insanların buna kıyasla tuhaf bir şekilde sakin görünmeleri beni şaşırtmamalı. Çoğunlukla insanlar sadece kafalarını sallar ve bu çılgın korona zamanları hakkında bir şeyler söylerdi ve bu olur.

Bir Norveçliyi gerçekten çılgına çeviren tek şey kamarasını ziyaret edememek.

Norveçlilerin salgın konusunda oldukça rahat göründüklerini söylemiş miydim? Bu, kabinlerine gidemeyeceklerinin söylenmesinden önceydi.

Yurtdışındaki arkadaşlarım, iptal edilen seyahatlerden, ertelenen düğünlerden, yalnız geçirilen bu kadar çok vakit geçirmekten ve genel olarak insan kalabalığından dışarı çıkıp eğlenmekten şikayet ettiler. Bu arada geçen yıl Norveçlileri gördüğüm en üzüntü, kabinlerine gidemeyeceklerinin söylenmesiydi.

Yani temelde dünyanın geri kalanı tecrit için mücadele ederken, Norveçliler… kendilerini daha fazla izole edemedikleri için üzgün müydüler?

norveç dağ kulübesi, sonbahar, norveç

Norveçliler karantina rahatlığında ustalaştı

Dır-dir karantenekos, veya "karantina rahatlığı", yeni hygge? Norveç'te öyle.

aurora mini kabinler airbnb lyngenfjord konaklama lyngen norveç

Norveçliler zaten her şeyi dışarıda yapıyor

Norveçliler içeride rahatlama konusunda uzman olsalar da, aynı zamanda dışarıda vakit geçirmek için gerçekten harika.

Aslında, dünyanın geri kalanı sosyalleşmeyi dışarıya taşımanın yollarını bulmaya çalışırken, burada zaten normdu. Kış mevsiminde bile kafelerin dışında oturan insanları göreceksiniz, Norveçliler tüm açık hava etkinliklerini seviyorlar, Norveçli bebekler en iyi uykularını dışarıda yapıyorlar (kışın da!) Ve Norveç'in açık hava anaokulları bile var.

Helgeland'da kar ayakkabısıyla yürüyüş

Norveçlilerin hepsi Helgeland'da tatil yapmak istiyor

Geçen yaz Norveçlilerin çoğu yaz tatilleri için Norveç'te kaldı ve nereye gitmeyi seçtiklerini görmek gerçekten ilginçti. Tabii ki birçok insan en güzel Norveç fiyortları ve Lofoten Adaları, her yıl genellikle çok sayıda uluslararası turistin görüldüğü yerler.

Ancak pek çok Norveçli kıyı boyunca tatil yapmaya karar verdi. Helgeland sahili Helgeland şimdiye kadarki en büyük turizm yılını geçirdi – hatta tüm yeni ziyaretçileri taşımak için fazladan feribot çağırmak zorunda kaldılar.

Bu yüzden, yerlilere göre Norveç'in en iyisini yaşamak istiyorsanız, Helgeland sizin cevabınız gibi görünüyor. Hepsini bulabilirsin Helgeland için kılavuzlar burada.

træna adasında kamping helgeland sahil norveç

Kuzey Norveç gerçekten daha iyi

Bunu yıllardır biliyordum, ancak geçen yıl Kuzey Norveç'in gerçekten de Norveç'in daha iyi bir parçası olduğunu gerçekten doğruladığını hissediyorum. Norveçlilerin çoğu geçen yaz kuzeyde tatil yapmayı seçti ve burada güneydekinden çok daha az vaka yaşadık – o kadar ki bazen güneyden gelen yolcular Kuzey Norveç'e vardıklarında karantina altına almak zorunda kaldılar.

Aslında søringkarantene, ya da "güney karantina" bir noktada en popüler korona kelimesi seçildi ve kuzeyde yaşayan biri olarak nihayet güney Norveçlilerin aslında daha aşağı olduğunu tespit ettiğimiz için çok mutluyum.

Aralık ayında sakrisøy lofoten

Norveçliler sandığım kadar sosisli sandviç sevmezler

Bir Amerikalı olarak, süpermarketlerin yalnızca dört çeşit tahıl satmasını, ancak muhtemelen yirmi farklı türde sosisli sandviç satmasını çılgınca buluyorum. Ve bunu doğrulayabilirim ki Rauland'da bir süpermarkette çalıştı biz sattık çok sosisli sandviç.

Tromsø'daki yerel barlardan birini okuduğumda yaşadığım şoku ve kafa karışıklığını tahmin edebilirsiniz Bir gecede parası ödenmiş ancak yenmemiş yüzlerce köpeği attı, insanların alkollü yemek sipariş etmesini zorunlu kılan bir düzenleme nedeniyle.

Norveçliler sosisli sandviç yemeyi reddediyor mu? Bu yıl gerçekten bildiğimi sandığım her şeyi sorgulamamı sağladı.

Norveçliler kuralları çiğnerken yakalanmak istemiyorlar

Amerikalı ve İngiliz arkadaşlarımın çoğu, kendilerini veya sevdiklerini hasta etme korkusundan sosyal olarak uzaklaşırken ve ebeveynlerimin Fransa'da yaşadığı yerlerde, insanlar kuralları çiğnemekten belli bir gurur duyuyor gibi görünüyor (ebeveynlerim dahil, bunlar Kokuşmuşlar), burada Norveç'te çoğu insan komşularının düşünmezlerse ne düşünebileceklerinden korktuğu için sosyal olarak uzaklaşıyor gibi görünüyor.

Aslında Norveçli arkadaşlarımdan hiçbirinin virüsün kendisiyle ilgili gerçek bir endişesini dile getirdiklerinden emin değilim, bunun yerine buradaki sürekli değişen düzenlemelere ayak uydurmak ve bunlara uymakla ilgileniyorlar. ABD'deki tüm insanların sırf maske takmaları söylendiği için maske takmayı reddetmelerinden kesinlikle farklı.

Norveçliler istifçiliği caydırmak için utanç kullanıyor

Bunun için bir kelime bile var: Hamstreskamveya "istifçi utanç".

Düşünmeye gel belki skam (utanç) Norveç'teki en popüler korona kelimesi seçilmeliydi.

Norveçliler İsveç tarafından yükseltilmek istemiyorlar

Norveçliler İsveç'ten nefret etmeyi severler, bu yüzden elbette hepimiz eleştirmekten zevk aldık İsveç'in salgına rahat yaklaşımı. Norveç, salgının çoğu için sınırlarını İsveç'e kapalı tuttu, ancak İsveç kısa süre önce burada İngiliz varyantının ortaya çıkmasından sonra sınırlarını Norveç'e kapattığında Norveçliler salladı. Mesela, İsveç bizi bloke ediyor… bizi mi ?!

Norveçliler düşük anahtar kopya Danimarka

Norveçliler İsveç'le dalga geçmeye bayılırken, görünüşe göre Danimarka'yı seviyorlar. Aslında, Norveç’in salgın stratejisi Danimarka’nın yaptığı her şeyi yapmak gibi görünüyor ve sanırım işe yarıyor mu? Tusind tak, Danimarka.

hjørundfjord salıncak christian gaard pub norveç fiyortu

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.