Vega ve Brønnøysund da kışın büyülü

0

Helgeland, Norveç'te Vega kışlarını ve Brønnøysund'u ziyaret edin (kış aylarında)

Helgeland Sahili yaz aylarında büyülü, özellikle hava birlikte çalıştığında. Kıyı şeridi, kayık veya bisikletle keşfetmek için mükemmel turkuaz plajları ve sadece yürüyüş yapmak için yalvaran binlerce ada ile sınırlıdır. Sadece herhangi bir yerel isteyin ve size yaz aylarında Helgeland sahilinin ne bir cennet olduğunu söyleyecekler.

Aslında arkadaşlarım olarak Sam, Sher Ocak ayında Vega'yı ziyaret ederken keşfettim, kışın bile herkesin konuşabileceği tek şey Vega'nın ne kadar güzel olduğu yazın.

Biz sahil feribot Brønnøysund, bizim Vega geldi feribot yakalamak önce bir gün harcama nerede otelimize geldiğinde başladı.

Resepsiyonist, üzücü bir gülümseme ile bizi karşıladı. “Şu anda burada olmanız çok kötü, kış havası çok hoş değil. Ama yaz aylarında burada çok güzel! ”

Kışın ziyaret etmek için yaklaşık 4.000 mil uçmuş misafirleri selamlamanın en iyi yolu olup olmadığından emin değilim, ama neyse ki Helgeland'daki kış için tüm övgüleri söylemek için oradaydım. Yani, genel olarak büyük bir kış hayranıyım, ama burada özellikle Helgeland'da, özellikle yabancı ziyaretçiler için büyülü buluyorum.

Ve Brønnøysund ve Vega'daki yerlilerle yaptığımız görüşmelerden yola çıkarak, bu şekilde hisseden tek kişi ben olabilir miyim?

Yazla ilgili tüm bu konuşmanın Norveçlilerin ne kadar mütevazi olduğuna dair sinsi bir şüphem olsa da. Sanki kıyılarının her zaman inanılmaz olduğunu iddia etmek çok fazla olurdu, bu yüzden onlar gibi, hayır, hayır, burada çok hoş değil. Sanırım yaz aylarında çok güzel. Ama gerçekten sadece yaz!

Ya da belki Norveçliler, kayak ve diğer kış aktiviteleri için çok fazla karları olduğu için iç dağları kış için daha iyi olarak düşünürler ve daha sonra sahil, su ile açık havada olmak için yaz aylarında mükemmeldir.

Ama güzel bir gün geçirirken husky kızakla Susendal'da Aaslid Polar en güzel köpüklü karda, Sher ve Sam'in bazı adaları deneyimlemeden Helgeland'a gelmesinin utanç verici olacağını düşündüm.

Kışın sahili ziyaret etmeyi özellikle sevdiğim üç şey var:

Kış ışığı

Muhtemelen burada kışla ilgili en sevdiğim şey, günün çoğu için aldığımız güzel pembe ve mavi ışık. Güneş kışın zar zor yükselir, bu da günlerin çok kısa olduğu anlamına gelir, ancak aynı zamanda gün doğumu ve gün batımının bize en güzel gökyüzünü vermek için harmanlandığı anlamına gelir. Bu uzun gün doğumunu / gün batımını özellikle yaz günlerinden sonra tüm gün ışığa maruz kaldıktan sonra takdir ediyorum.

meløy helgeland norveç kış

Kar

Körfez Akıntısı sayesinde sahil boyunca hava genellikle oldukça ılımandır, bu nedenle burada çok fazla kar yoktur. Ancak Helgeland sahili ve birçok adası ile ilgili özel şeylerden biri, inanılmaz derecede dağlık olmasıdır. Ve denizden yükselen pürüzlü karla kaplı tepeler hakkında çok özel ve benzersiz bir şey var.

helgeland sahil Norveç kış

Sessiz

Muhtemelen güney ve kuzey Norveç arasındaki temel fark, kuzeyin ne kadar boş hissettiğidir. Güneyde bir tür ev veya kabin görmeden çok uzağa gidemezsiniz, kuzeyde ise bir ruh görmeden asırlarca sürebilirim. Aslında Norveç ile ilgili en sevdiğim şeylerden biri – ülke oldukça küçük bir nüfusa sahip, bu yüzden doğaya çıkmak ve yalnız kalmak çok kolay.

Bu yüzden insanların yaz aylarında sahilin canlılığını sevdiklerini söylerken, yabancı ziyaretçilerin kışın sessizliğini gerçekten takdir edebileceklerini düşünüyorum.

Støtt Helgeland Coast Norveç kış

Ve sahilin yaz aylarında da çok çılgın bir hava alabileceğini ekleyeceğim (her mevsimde olduğu gibi), bu nedenle güneşin öpüştüğü plajları ve yürüyüş için mükemmel günleri bulabilirken, donma etrafındaki sıcaklıkları da bulabilirsiniz, kuvvetli rüzgar ve tüm yağış.

Bu aslında Norveç'te kışı çok sevmem için büyük bir neden. Norveç kışları kesinlikle kışlıktır, ancak yazlar biraz hayal kırıklığı olabilir – en azından yaz havası aradığınız şeyse.

Brønnøysund Seyahat

Ne kadar tuhaf Brønnøysund aslında bir haritaya bakıp tren hattından çok uzakta olduğunu anlayana kadar Helgeland'da taşınmayı düşündüğüm ilk yerdi.

Kasaba yaklaşık 5.000 kişiye sahiptir ancak şehir merkezindeki tüm mağazaları ve restoranları ile bir şekilde daha büyük hissediyor. Sanırım bu bazı adalar için bir merkez olduğu için mantıklı ve Hurtigruten de burada durur ve çok sayıda seyirci getirir.

Biz gerçekten sadece Brønnøysund bizim güzergah üzerinde dahil olsa da bir gün içinde Mosjøen benim evden Vega için denemek için çok koştu olurdu, ben kasaba ve çevresi tarafından hoş bir sürpriz oldu. Brønnøysund gerçekten çok güzel! Ve eğer zamanınız varsa, burada kesinlikle bir güne değer olduğunu söyleyebilirim.

Muhtemelen hem Brønnøysund hem de Vega'yı keşfetmek için bir araba isteyeceksiniz. Brønnøysund'a uçak veya tekne ile geldiyseniz araç kiralayabilirsiniz – Kiralık araç fiyatlarını burada karşılaştırın.

Torghatten

Brønnøysund’un en ünlü sitesi aslında şehrin 15 kilometre dışında. Biliyorsundur Torghatten ünlü piercingi için – dağın tepesinde Buz Devri boyunca 160 metre uzunluğunda, 35 metre yüksekliğinde ve 15 metre genişliğinde bir delik vardır.

Deliğe kadar olan yürüyüş aslında şaşırtıcı derecede kolaydır – ve sadece Norveç standartlarına göre değil! Sadece yaklaşık 20 dakika sürer, ancak kesinlikle su geçirmez botlar giyin, çünkü yürüyüşün çoğu bizi bir dere boyunca geçirdi.

Ve eğer Hurtigruten ile geliyorsanız, genellikle Torghatten'e rehberli turlar.

torghatten mountain brønnøysund Norveç

Norveç Su Ürünleri Merkezi

Trondheim bizim kahvaltı büfesi Vega füme somon özellikli, bu yüzden ziyaret etmek için heyecanlandım Norveç Su Ürünleri Merkezi Bölgede balık yetiştiriciliği hakkında biraz daha fazla şey öğrenmek.

Balık yetiştiriciliği hakkında çok çelişkili şeyler duydumbazı insanlar çiftlik somonunun çok fazla toksine sahip olduğunu iddia ederken, diğerleri vahşi somonun daha fazla toksine sahip olduğu konusunda ısrar ediyor – bu nedenle Norveç'te balık yetiştiriciliği hakkında bazı gerçekleri öğrenmek harikaydı. Ve evet, yediğim çiftlik somonu miktarı hakkında çok daha iyi hissetmeye başladım, vay canına.

Ayrıca öğle ve akşam yemekleri sunan bir restoran ve bazı sevimli sahil kabin geceleme yapabileceğiniz yerler.

su ürünleri merkezi brønnøysund norveç

su ürünleri merkezi brønnøysund norveç

Brønnøysund konumunda tavsiye edilen tesisler

Biz Brønnøysund şehir merkezinde köşe otelde kaldı. Odalar çok temel, ama yeri mükemmel, güleryüzlü personeli ve Odalar kahvaltı ile geliyor. Kontrol Mevcut oranlar ve müsaitlik durumu

Her ne kadar şehir dışına on beş dakikalık bir sürücü olduğunu gördüğümüz en güzel konaklama kesinlikle Aquaculture Center, sahil kabin oldu. Kontrol Mevcut oranlar ve müsaitlik durumu

Ve sonra Torgarhaugen de sağ Torghatten karşısında bütçe dostu konaklama için kalmak olabilir. Kontrol Mevcut oranlar ve müsaitlik durumu

Vega ziyaret

Vega muhtemelen Helgeland’ın en ünlü adalarından biridir (teknik olarak Vega tam bir takımada olsa da), çoğunlukla UNESCO Dünya Mirası Alanı statüsü sayesinde olduğunu düşündüm. Ama bir kez Vega'da bu ada kümesinin süslü unvan olmadan bile büyüleyici olduğunu fark ettim.

vega vegatrappa yürüyüş norveç

deniz kabin vega norveç

Vega'ya Ulaşım

Brønnøysund'dan Vega'daki Igerøya'ya yaklaşık on beş dakika uzaklıktaki Horn'tan araba vapuru aldık. Kontrol edebilirsiniz Vega feribot programı burada. Ve hayır, feribotu önceden rezerve etmek zorunda değilsiniz ve gemide kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.

Vega Merdivenleri

Mosjøen'de Helgeland Merdivenleri Bizi Øyfjellet'e götüren ve Vega'nın kendi versiyonuna sahip olduğu ortaya çıkıyor: Vega Merdivenleri, veya Vegatrappa Norveççe.

Görüşlerin şaşırtıcı hale gelmesi için çok fazla adım atmamız gerekmediğini sevdim, özellikle de yolumuza doğru yağmur yağmaya başladığı için sadece yolun bir parçası olduk. Ama yine de çok güzeldi.

vega vegatrappa yürüyüş norveç

vega vegatrappa yürüyüş norveç

vega vegatrappa yürüyüş norveç

Rota çok eğlenceli heykellerle süslenmiştir (dev sivrisinek Instagram'da bir sürü insanı karıştırdı) ve dinlenmek için adımlar boyunca bolca bank var.

Vega Dünya Mirası Merkezi

İnsanlar Taş Devri'nden beri Vega'da yaşamaktadır ve adalar, yerel balıkçı çiftçilerinin her bahar Vega'da yuvalarını yapan eider ördek popülasyonunu korumalarının eşsiz yolu nedeniyle Dünya Mirası statüsüne layık görülmüştür.

Yerel kadınlar ördeklere barınak sağlamak için küçük ahşap evler inşa ettiler ve hatta yırtıcıları kovalamak için bölgeyi devriye geziyorlar. Daha sonra ördekler yaz aylarında ayrıldıklarında aşağı tüyleri toplarlar ve ördekler geride bırakılırlar, daha sonra özel kuş tüyü yorganlara ve yastıklara dönüşürler.

Ve münhasır demek istiyorum – buradan aşağı bir yorgan size yaklaşık 6.000 dolar kazandıracak. Ancak ördekler ve Vega yerlileri arasındaki güzel simbiyotik ilişkiyi ve bu aşağı ürünlerin nesiller boyunca nasıl aktarılabileceğini duyunca, çekiciliği kesinlikle anlayabiliyordum.

Vega’nın Dünya Mirası Merkezi, ne yazık ki kışın kapalı olsa da, adalar ve eider ördek nüfusu hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir müzeye sahiptir.

Ama sorun değil çünkü o güzel ışığı hatırlıyor musunuz? Ve kar! Ve sessiz!

Merkezin kendisi de güzel:

vega dünya mirası merkezi

Vega'da Nerede Kalınır?

Biz Vega Opplevelsesferie su üzerinde güzel bir kabinde kaldı. Su üzerinde olmak sevdi ve biz burada akşam yemeği ve kahvaltı yapmak başardık kabin bir mutfak vardı. Ah ve rahat odun yanan bir fırın bile vardı. Benim bir pişmanlık burada daha uzun kalmak değildi söyleyebilirim. Bir dahaki sefer! Kontrol Mevcut oranlar ve müsaitlik durumu

vegaopplevelsesferie kabin vega norveç konaklama

vegaopplevelsesferie kabin vega norveç

deniz kabin vega norveç

vegaopplevelsesferie kabin vega norveç

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.